Alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket és válaszokat, melyek hasznosak lehetnek céges képviselők számára.
Mi az a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram? Hol találok róla bővebb információt?
Az ösztöndíjprogramunkról honlapjaink részletes tájékoztatást nyújtanak, melyek az alábbi linkeken érhetőek el:
Mely országokból van lehetőség gyakornokokat fogadni?
A Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramban több mint 90 partner reláció vesz részt, melyek listája honlapunkon elérhető: https://stipendiumhungaricum.hu/partners/
A hallgatók itt vannak-e már Magyarországon?
Igen, azoknak a hallgatóknak továbbítjuk a gyakornoki lehetőségeket, akik már Magyarországon tanulnak.
Milyen nyelveken beszélnek az SH ösztöndíjas hallgatók? Tudnak-e magyarul?
A hallgatókról általánosságban elmondható, hogy túlnyomó részben angol nyelvű képzéseken tanulnak. Vannak ezen kívül német, francia, spanyol, portugál nyelvű képzések is, amelyek hallgatói a saját anyanyelvükön kívül a képzés nyelvén is beszélnek. A hallgatók kis része választja a magyar nyelvű képzéseket (ők általában ezt megelőzően magyar nyelvi előkészítőt végeznek el, szintén az ösztöndíjprogram keretein belül). A hallgatók nyelvtudását illetően tehát elmondható, hogy az angol dominál, csupán kis részük beszél magyarul (ugyanakkor 2020-tól az elsőéveseknek kötelező részt venniük magyar nyelv és kultúra kurzuson, ahol elsajátítják a magyar nyelv alapjait).
Szabályozottak-e a külföldi hallgatók munkavállalásának feltételei Magyarországon?
Igen. A harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény 20. § (5) bekezdése alapján a tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel rendelkező harmadik országbeli állampolgár keresőtevékenységet a szorgalmi időszakban hetente legfeljebb 30 órában, szorgalmi időszakon kívül évente legfeljebb kilencven napon vagy hatvanhat munkanapon végezhet teljes munkaidőben.
Hogyan tudok részt venni az SH szakmai gyakorlati programjában?
A cégek számára készült útmutatónk itt érhető el: https://alumninetworkhungary.hu/regisztracios-utmutato-cegek-szamara
Diákszövetkezeten keresztül is intézhetjük a gyakornokok fogadását?
Igen.
A felsőoktatási intézményeknél kit kereshetek, ha kérdésem van a gyakornokok fogadásával kapcsolatban?
Az intézményi SH koordinátorok elérhetősége honlapunkon található:
Institutional Stipendium Hungaricum Coordinators
https://stipendiumhungaricum.hu/study-finder/
Központilag meg van-e határozva a gyakorlat időtartama?
Nincs. Ha a képzés kimeneti követelményei szerinti kötelező gyakorlatról van szó, akkor a hallgató felsőoktatási intézménye határozza meg annak időtartamát. A hallgató és a cég közötti megállapodás szerint történik a gyakorlat konkrét idejének meghatározása.
Kell-e szerződést kötnünk a hallgatóval?
Amennyiben a hallgató kötelező szakmai gyakorlatként szeretné elismertetni az időszakot, akkor ebben az esetben a cég köt szerződést a felsőoktatási intézménnyel. Ennek részleteiről a felsőoktatási intézménnyel érdemes egyeztetni. Ha nem kötelező gyakorlatról van szó, akkor a cég és a hallgató között történik a szerződéskötés.
Az ösztöndíjasok részesülnek-e egészségügyi ellátásban?
Igen, az SH hallgatók TAJ kártyát kapnak, azaz a magyar állampolgárokkal megegyező ellátásra jogosultak Magyarországon az ösztöndíjas időszak alatt.
A gyakorlat idejére biztosítanunk kell-e valamilyen juttatást (pl. illetmény, szállás, ellátás, stb.)?
A Tempus Közalapítvány részéről nem jár plusz juttatás a gyakorlat időtartamára. A fogadó cégek azonban biztosíthatják azokat, ha erre lehetőségük van. Erről a cégek a pályázókkal a kiválasztás során egyeztethetnek.